Kolon ve Rektum Kanseri

Barsak kanserleri son yıllarda artış göstermiştir. Bunun nedeni kolonoskopi ve sigmoidoskopi gibi tarama yöntemleri sayesinde daha fazla hastada kolon kanseri teşhis edilmesi olabilir.

Kolon kanseri inen kolon, transvers kolon, çıkan kolon, sigmoid kolon ve çekum olmak üzere 5 bölümden oluşurken tedavi yöntemleri neredeyse aynıdır. Ancak rektum kanseri barsağın son 12cm’ini oluşturur ve tedavisi farklıdır. Özellikle lokal olarak ilerlemiş rektum kanserinde radyoterapinin önemi büyüktür. Ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi yapılması sonuçları olumlu yönde etkilemektedir ve de birçok hasta doğru yöntemlerle yapılmış cerrahi tekniklerle tamamen iyileşebilmektedir.

Dördüncü evre kolon ve rektum kanserleri son yıllarda altın çağını yaşamaktadır. Özellikle biyolojik ajanların kemoterapilerle kombine edilmesi, metastaz cerrahisinin gelişmesi ve immünoterapi ilaçlarının keşfi hastaların 10 yıl öncesine göre çok daha uzun yaşamasını hatta iyileşmesini sağlamıştır. Bu ilaçlardan bazıları bevacizumab, ziv-aflibersept, setuksimab, panitumomab, pembrolizumab, nivolumab ve regorafenib’tir.

Prof. Dr. Özcan Yıldız - Logo

Uzmanlık Alanları

Genel Tıbbi Onkoloji
Kökeni Belli Olmayan Metastatik Tümörler
Ürolojik Tümörler
Göğüs Kanseri
Sindirim Sistemi Tümörleri
Nöroendokrin Tümörler
Karsinoid Tümörler
Kanserde Risk Faktörleri
Tarama Yöntemleri
Kanserden Korunma
Adenokarsinom

Medipol Mega

Adres : TEM Avrupa Otoyolu Göztepe Çıkışı
No: 1 Bağcılar 34214 İstanbul
Telefon : 444 70 44
(0212) 460 77 77
Faks : (0212) 460 70 70

Sosyal Medya hesaplarımı takip edin, son gelişmelerden haberdar olun.